اویغورها ترکهای چینی

 

اویغورها مردم ساکن شمال غرب چین هستند که در ایالت خودگردان سین کیانگ یا ترکستان شرقی (اویغورستان) به مرکزیت اورومچی زندگی می‌کنند. مردم اویغور از اقوام ترکتبار و مسلمان هستند.

درباره ٔ همبستگی‌های زبانشناسی و نژادشناسی اغوزها با سایر اقوام ترک عقاید مختلف است.در دائرةالمعارف اسلام درباره طوایف نه‌گانه اغوز، چنین آمده: غز لغت تازی است که به قبیله ٔ ترکان اوغز اطلاق می‌شود. ظاهراً قوم بزرگی که در قرن ششم همه ٔ قبایل ساکن چین تا دریای سیاه را به صورت امپراطوری واحدی از صحرانشینان درآورد، بدین نام خوانده شده‌است. این قوم از طوایف متعدد مرکب بوده‌اند که از جهت کثرت عدد خانواده و وسعت اراضی با یکدیگر اختلاف بسیار داشته‌اند و مهمترین این طوایف عبارت بودند از طوایف نه‌گانه اغوز (تغز اوغز): اغوز، اویرات، آرلاد، جلایر، تاتار، قنقرات، قیات، کرائیت و مغول (بر گرفته از ویکی پدیا)

اویغورها سابقا پیروان مانی ( آئین ایرانی)بودند،زبان ترکی اویغوری‌ها تا حدود زیادی تاثیر گرفته از زبان فارسی و عربی است. به طوری که از ۹۳۸ مدرسه با رسم الخط عربی که در سال ۱۹۸۹ مشغول به کار بودند، آخرین مدرسه از این نوع در ۱۹۹۶ توسط دولت تعطیل شد.عکسی که  مشاهده میکنید در یک نمایشگاه اتومبیل  چین میباشد ، که طرح اتومبیل اویغورها با استفاده از مواد گیاهی است. ونوشته های روی پلاک که بصورت ترکی و با رسم الخط عربی است و به معنای  صنایع و تولیدات پاک اویغور میباشد.

oy

/ 0 نظر / 62 بازدید