طبری نابغه دوران کهن

محمد بن جریر طبری در سال ۲۲۴ هجری قمری برابر با ۲۱۸ هجری شمسی در آمل چشم به جهان گشود وی در عین مورخ بودن مفسری پرتوان نیز بود،     ایشان کتاب    تاریخ طبری  (  تاریخ الرسل و الملوک یا تاریخ الامم والملوک )را نگاشت که در آن وقایع به ترتیب سال تنظیم شده و تا سال ۳۰۲ هجری را در برمی گیرد.

تاریخ طبری توسط مرحوم ابوالقاسم پاینده در سال ۱۳۵۲ ترجمه و توسط انتشارات بنیاد فرهنگ در 15 جلد منتشر شد .پس از انقلاب این کتاب در 16 جلد توسط انتشارات اساطیر در سالهای 1362 تا 1365 چاپ و عرضه گردید.جلد16مربوط به نویسنده  دیگر و وقایع بعد از302هجری است.

طبری برای بیان یک موضوع روایتهای متعدد موجود را می آورد. و در واقع اعتقاد خاصی به شعور  مخاطب دارد. و سفرهایی که به سوریه ومصر و کشور های خاورمیانه داشت. موجب دید  وسیع او در گردآوری این مجموعه ماندگار در تاریخ شده است. تصویر قسمتی از کتاب تاریخ طبری جلد دوم .وجلاددر مجازات طالوت که ستمگر شده بود. و با داوود و خردمندان قوم دشمنی میکردمیگوید. آیا خروسی برای بیداری باقی است.؟

/ 2 نظر / 77 بازدید
سلام www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد با تشکر[گل] [گل]

emily

"کمتر بترسید؛ بیشتر امیدوار باشید. کمتر بخورید، بیشتر بجوید. کمتر آه بکشید، بیشتر نفس بکشید. کمتر متنفر باشید، بیشتر عشق بورزید. و بعد خواهید دید که همه چیزهای خوب از آنِ شما خواهد شد." بهم سر بزنید خوشحال میشم